Dev Kripto Para Borsasına Yüklü Bir Ceza Daha Kesildi!

Kanada mali düzenleyicisi FINTRAC Binance’e kara para aklama ihlalleri nedeniyle 6 milyon CAD ceza kesti. FINTRAC, iddia edilen iki ihlal nedeniyle kripto para borsasına 4,4 milyon dolar para cezası verdi. FINTRAC, Binance’ın yabancı para hizmetleri işletmesi olarak kayıt yaptırmadığını söylüyor. Ayrıca, tek bir işlemde 10.000 doları aşan bir sanal para birimi işlemini bildirmediğini belirtiyor.

FINTRAC, dev kripto para borsasına iki ihlalden ceza kesti!

Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FINTRAC), kara para aklama kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla kripto para borsası devi Binance’e karşı düzenleyici bir eylem yayınladı. Düzenleyici kurum iki ihlalden bahsetti. Bunlardan ilki Binance’ın FINTRAC’a yabancı para hizmetleri işletmesi olarak kayıt yaptırmaması. İkinci kusuru ise tek bir işlemde 10.000 doları aşan bir sanal para birimi işlemini bildirmemesi. Cezanın ABD doları karşılığı yaklaşık 4,4 milyon dolara tekabül ediyor. FINTRAC, gelişmeyi 9 Mayıs tarihli şu açıklamasıyla duyurdu:

Binance Holdings (IE) Ltd., Binance.com, Binance Global ve Binance olarak da faaliyet gösteren Binance Holdings Limited’in yabancı para hizmetleri işletmesi olduğu tespit edilmiştir. Binance Holdings Limited, 2 ihlal gerçekleştirdiği için 7 Mayıs 2024 tarihinde 6.002.000 CAD idari para cezasına çarptırılmıştır. İhlaller, 2023 yılındaki bir uyum faaliyeti sırasında tespit edilmiştir.

Düzenleyici kurum, bildirim eksikliğine de ceza verdi

FINTRAC, Kanada’nın mali istihbarat biriminin bir parçasıdır. Düzenleyici kurum, Kanada’nın finansal ekosisteminde kara para aklama, terörizmin finansmanı ve diğer yasadışı davranışları tespit etmeyi ve önlemeyi amaçlıyor. Düzenleyici, ikinci ihlale ilişkin olarak şu açıklamaya yer verdi:

FINTRAC, Blockchain analizlerini kullanarak, Binance Holdings Limited’in bir müşteriden tek bir işlem sırasında 10.000 dolar veya daha fazla sanal para birimi cinsinden bir tutarın alındığını, 1 Haziran 2021‘den 19 Temmuz 2023’e kadar olan dönemde 5.902 ayrı durumda meydana gelen öngörülen bilgilerle birlikte bildirmediğini tespit etti.

ABD yaptırım kararı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2023 Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, kara para aklama, dolandırıcılık ve yaptırım ihlalleri iddialarıyla ilgili bir soruşturmayı sona erdirmek için Binance’ten 4 milyar dolarlık bir savunma anlaşması istedi. Anlaşma aynı zamanda o dönemde CEO olan Changpeng Zhao’nun (CZ) görevinden istifa etmesini içeriyordu. Ayrıca, CZ’nin 50 milyon dolar ceza ödemesini de öngörüyordu. Jür, Changpeng Zhao’yu kara para aklama karşıtı yaptırım düzenlemelerini ihlal etmekten suçlu buldu. Bunun ardından Yargıç 2024 Nisan ayında dört ay hapis cezasına hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir