İran’ın İsrail saldırısı sonrası hava yolu şirketleri onlarca uçuşu iptal etti

İran’ın dün gece yaptığı İsrail’e yönelik misillemeleri havacılık sektöründe ciddi aksamalara sebep oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki dev hava yolu şirketleri, hava sahalarının hava trafiğine kapanması ve drone saldırıları nedeniyle onlarca uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir hava yolu şirketi olan Emirates Havayolları, İran’ın İsrail’e yönelik drone saldırılarının ardından bazı uçuşları iptal ettiğini açıkladı.

Emirates sözcüsü, İran’ın İsrail’e saldırısının ardından bugün yaptığı açıklamada, Emirates Havayolları’nın bazı uçuşlarının iptal edildiğini, bazılarının ise yeniden yönlendirildiğini duyurdu.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİNDEN UÇUŞ İPTALLERİ

Rusya Fedarasyonu’nun bayrak taşıyıcı ve en büyük hava yolu şirketi olan Aeroflot Petersburg’dan Mısır tatil bölgesi Hurghada’ya olan uçuşunuu iptal ettiğini duyurmuştu. Ayrıca şirket Moskova-Şarm El-Şeyh ve Moskova-Dubai uçuşlarını da ertelediğini açıkladı.

İsviçre’nin önde gelen hava yolu şirketi Swiss International Air lines ise Tel Aviv seferlerini askıya aldı.

ABD’li hava yolu şirketi United Airlines dün yaptığı açıklamada, İsrail hava sahasındaki kısıtlamalar nedeniyle Newark’tan Tel Aviv’e yapılması planlanan uçuşu iptal ettiğini duyurdu.

İsrail’e ait El Al ise dün yaptığı açıklamada, Cumartesi ve Pazar günleri için planlanan 15 uçuşu iptal ettiğini duyurdu. El Al’dan yapılan açıklamaya göre iptal edilen uçuş noktaları arasında Paris, Roma, Barselona, Milano, Bükreş, Sofya, Atina, Dubai ve Moskova yer alıyor.

NE OLDU?

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran dün İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlattı.

İran bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir