Roberto Martinez: Türkiye ne kadar güçlü olduğunu gösterdi

İHA

Portekiz, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu ikinci maçında bugün TSİ 19.00’da BVB Stadyumu’nda Türkiye ile karşı karşıya gelecek.

Bu müsabaka öncesi Portekiz Milli Takımı Teknik Direktörü Roberto Martinez, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“Montella çok iyi bir sistem kurdu”

Türkiye’nin çok zorlu bir rakip olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Martinez şöyle dedi:

“Çekya maçı plan içerisinde değildi. Bu kadar geriye çekileceklerini beklemiyordum. Önemli olan bizim nasıl oynamamız gerektiğiydi. Biz saha içi kontrolü ele aldık. Topu tutma süresini hesapladık. Ancak Türkiye çok daha farklı. Bir gençlik devrimine gitmiş, çok koşan ve mücadele eden bir takım. Hakan Çalhanoğlu gibi farklı karaktere sahip deneyimli bir oyuncuya da sahipler. Montella gerçekten çok iyi bir sistem kurup, bu oyuncuları da saha içi organizasyonları için hazırlamış”

“Gürcistan maçında ne kadar güçlü olduklarını gösterdiler”

Türkiye’nin, BVB Stadyumu’nda Gürcistan ile oynadığı karşılaşmada Türk futbolseverlerin çok iyi bir atmosfer oluşturduklarına da dikkat çeken tecrübeli çalıştırıcı şöyle dedi:

“Çekya maçını kazanmış olsak da oyun tatmin edici değildi”

“Kazanmış olsak da oyun tatmin edici değildi. Çok fazla duran top şansı verdik. Maçın ilk yarısı boyunca çok şu atma isteğimiz vardı. Ancak oyuncularımızın golden sonra gösterdiği reaksiyonla oyunu kontrol altına aldık. Karakter gösterdik. Rakip kaleye 5 şut attık. Sonuçtan ziyade saha içinde gösterdiğimiz reaksiyon beni tatmin etti.”

Martinez, takımın 41 yaşındaki stoperi Pepe hakkında ise, “İnanılmaz tecrübeli. Savunma oyuncusu olarak doğdu. Sadece geride değil, ileride de çok etkin bir oyuncu” dedi.

“Arda Güler ve Kenan Yıldız milli takımın güçlü oyuncu için önemli oyuncular”

Türkiye’nin yıldızları Arda Güler ve Kenan Yıldız’dan övgüyle bahseden 50 yaşındaki teknik adam şu değerlendirmede bulundu:

“Elbette bu tür yetenekler gündeme geldiğinde dikkat etmemiz gerekiyor. Arda Güler son yıllarda çok iyi işler yaptı. Montella da harika bir takım oluşturmuş, Arda’yı da mili takıma çağırarak. Kenan Yıldız da bir başka örnek. İki oyuncu da mili takımın güçlü oyunu için çok önemli olacaktır”

“Türkiye futbol felsefesi güçlü bir antrenöre sahip”

Roberto Martinez, Türkiye’nin dikey bir oyun anlayışıyla sürekli hücumu düşünen bir takım olduğuna vurgu yaptı. Martinez, “Genç oyunculara ve iyi bir takıma, sistemli bir İtalyan antrenöre sahip, futbol felsefesi güçlü bir antrenörle mücadele eden takım. Tek bir hedefimiz var, o da kazanmak. Türkiye maçına hazırız. Kolay bir maç olacağını düşünmüyorum. EURO 2024’te asla kolay maç olmaz” şeklinde konuştu.

“Kazanarak devam etmemiz çok önemli”

Başarılı teknik adam, turnuvada yollarına kazanarak devam etmek istediklerini aktardı. Roberto Martinez, “Kazanma alışkanlığı kazmak çok önemli. 3 maçımızı da aynı performansla kazanmamız gerekiyor. Her iki takımın da 3 puanı var. İki takımın da kazanmak ve gruptan çıkmak zorunda olduğu bir maç” diye konuştu.

“Her oyuncumuzun Cristiano Ronaldo kadar mücadele vermesi gerekiyor”

Cristiano Ronaldo’nun, Çekya maçındaki performansı hakkında yönetilen bir soruyu ise Martinez, şöyle cevaplandırdı:

“Kaleyi bulan şutlara baktığımızda en çalışkan oyuncumuzdu. Sadece maçlarda değil, antrenmanlarda da böyle. Her bölgede koşan inanılmaz çalışkan bir oyuncu. Saha içinde arkadaşlarına da yardımcı oluyor. Biz Ronaldo’ya her zaman mental olarak yardımcı oluyoruz. Kale içinde çok tehlikeli olsa da daha önemli olan şey kaleye yaklaşmak. Her oyuncumuzun Cristiano kadar mücadele vermesi gerekiyor.”

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir